top of page
  • Writer's pictureKaveh Jalinous

The 2023 KavehJAwards - Nominations and Winners

The full winners list of this year's KavehJAwards, highlighting my favorite works of 2023.


Best Picture

Monster

Past Lives

May December

The Taste of Things

Riceboy Sleeps

Killers of the Flower Moon

Oppenheimer

The Iron Claw

All of Us Strangers

The Beasts

Other People's Children

Sublime


WINNER: Monster

RUNNER-UP: Past Lives


Best Actress, Leading Role

Greta Lee, Past Lives

Lily Gladstone, Killers of the Flower Moon

Sandra Hüller, Anatomy of a Fall

Natalie Portman, May December

Carey Mulligan, Maestro

Emma Stone, Poor Things

Virginie Efira, Other People's Children

Teyana Taylor, A Thousand and One

Mariana Foïs, The Beasts

Michelle Williams, Showing Up


WINNER: Emma Stone, Poor Things

RUNNER-UP: Mariana Foïs, The Beasts


Best Actor, Leading Role

Teo Yoo, Past Lives

Jeffrey Wright, American Fiction

Paul Giamatti, The Holdovers

Cillian Murphy, Oppenheimer

Leonardo DiCaprio, Killers of the Flower Moon

Andrew Scott, All of Us Strangers

Denis Ménochet, The Beasts

Zac Efron, The Iron Claw

Kôji Yakusho, Perfect Days

Colman Domingo, Rustin


WINNER: Jeffrey Wright, American Fiction

RUNNER-UP: Zac Efron, The Iron Claw


Best Actress, Supporting Role

Rachel McAdams, Are You There God? It's Me, Margaret

Da'Vine Joy Randolph, The Holdovers

Julianne Moore, May December

Rosamund Pike, Saltburn

Danielle Brooks, The Color Purple

Penélope Cruz, Ferrari

Juliette Binoche, The Taste of Things

Margot Robbie, Asteroid City


WINNER: Da'Vine Joy Randolph, The Holdovers

RUNNER-UP: Julianne Moore, May December


Best Actor, Supporting Role

Robert Downey Jr., Oppenheimer

Sterling K. Brown, American Fiction

Charles Melton, May December

Mark Ruffalo, Poor Things

Dominic Sessa, The Holdovers

Glenn Howerton, BlackBerry

John Magaro, Past Lives

David Cross, You Hurt My Feelings


WINNER: Charles Melton, May December

RUNNER-UP: Glenn Howerton, BlackBerry


Best Ensemble (Film Title Only)

Bottoms

Theater Camp

Oppenheimer

American Fiction

May December

Poor Things

Past Lives

Killers of the Flower Moon


WINNER: May December

RUNNER-UP: Theater Camp


Best Director

Christopher Nolan, Oppenheimer

Martin Scorsese, Killers of the Flower Moon

Celine Song, Past Lives

Yorgos Lanthimos, Poor Things

Todd Haynes, May December

Greta Gerwig, Barbie

Justine Triet, Anatomy of a Fall

Trần Anh Hùng, The Taste of Things

Sean Durkin, The Iron Claw

Rodrigo Sorgoyen, The Beasts


WINNER: Christopher Nolan, Oppenheimer

RUNNER-UP: Justine Triet, Anatomy of a Fall


Best International Feature

Monster

The Taste of Things

Other People's Children

Sublime

Pictures of Ghosts

Godland

The Beasts

Bye Bye Tiberias


WINNER: Monster

RUNNER-UP: The Taste of Things


Best Screenplay, Original

May December, Samy Burch

Past Lives, Celine Song

The Iron Claw, Sean Durkin

La Chimera, Alice Rohrwacher

You Hurt My Feelings, Nicole Holofcener


WINNER: May December, Samy Burch

RUNNER-UP: Past Lives, Celine Song


Best Screenplay, Adapted

Poor Things, Tony McNamara

Oppenheimer, Christopher Nolan

Killers of the Flower Moon, Martin Scorsese, Eric Roth

All of Us Strangers, Andrew Haigh

BlackBerry, Matt Johnson, Matthew Miller


WINNER: Killers of the Flower Moon, Martin Scorsese, Eric Roth

RUNNER-UP: BlackBerry, Matt Johnson, Matthew Miller


Best Animated Feature

Spider-Man: Across the Spider-Verse

The Boy and the Heron

Suzume

The First Slam Dunk

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem


WINNER: Spider-Man: Across the Spider-Verse

RUNNER-UP: The First Slam Dunk


Best Documentary

Bye Bye Tiberias

Four Daughters

Beyond Utopia

32 Sounds

De Humani Corporis Fabrica

Menus-Plaisirs: Les Troisgros

Youth (Spring)

Pictures of Ghosts


WINNER: Menus-Plaisirs: Les Troisgros

RUNNER-UP: Bye Bye Tiberias


Best Original Score

Oppenheimer, Ludwig Görannson

Spider-Man: Across the Spider-Verse, Daniel Pemberton

Killers of the Flower Moon, Robbie Robertson

The Boy and the Heron, Joe Hisaishi

The Zone of Interest, Mica Levi


WINNER: Spider-Man: Across the Spider-Verse, Daniel Pemberton

RUNNER-UP: Oppenheimer, Ludwig Görannson


Best Original Song

"Camp Isn't Home," Theater Camp

"Dance The Night," Barbie

"Am I Dreaming," Spider-Man: Across the Spider-Verse

"High Life," Flora and Son

"MY HOUSE," Renaissance: A Film By Beyoncé


WINNER: "Camp Isn't Home," Theater Camp

RUNNER-UP: "MY HOUSE," Renaissance: A Film By Beyoncé


Best Editing

Oppenheimer

Killers of the Flower Moon

Anatomy of a Fall

Spider-Man: Across the Spider-Verse

Renaissance: A Film By Beyoncé


WINNER: Oppenheimer

RUNNER-UP: Renaissance: A Film By Beyoncé


Best Sound

Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One

Oppenheimer

Killers of the Flower Moon

The Zone of Interest

Maestro


WINNER: Oppenheimer

RUNNER-UP: Maestro


Best Visual Effects

Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One

Oppenheimer

The Creator

Spider-Man: Across the Spider-Verse

Godzilla Minus One


WINNER: Spider-Man: Across the Spider-Verse

RUNNER-UP: Oppenheimer






0 comments

Kommentare


bottom of page